..:: STYROPIAN ::..
ikonka Styropian (polska nazwa handlowa dla polistyrenu ekspandowanego) - to porowate tworzywo sztuczne otrzymane poprzez spienienie granulek polistyrenu zawierających porofor (np. eter naftowy). Spienienie uzyskuje się przez podgrzanie granulek zazwyczaj parą wodną. Składa się z zamkniętych komórek o obłych kształtach wewnątrz których znajduje się pianka polistyrenowa. Komórki są ze sobą połączone i występują między nimi niewielkie pustki powietrzne (ich ilość i wielkość zależy od gęstości materiału), co uwidacznia się na przełomie styropianu. Jest to materiał nieodporny na działanie rozpuszczalników aromatycznych (np. benzen, toluen), olejów, smarów.

ikonka Styropian stosuje się w budownictwie jako materiał izolacyjny (izolacja termiczna i akustyczna). Jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt - nie powoduje alergii, nie pyli, nie chłonie wody (dzięki czemu nie może być środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów) i nie jest radioaktywny. Najlepszym tego przykładem jest dopuszczenie go do kontaktu z żywnością (tacki i kubki styropianowe).

ikonka Styropian jest materiałem energooszczędnym, którego zastosowanie powoduje bardzo duże zmniejszenie traconej energii a dzięki temu, znaczne oszczędności zasobów i surowców naturalnych bezpowrotnie wcześniej marnowanych. Jako "monomateriał" (składa się wyłącznie z materiału jednego typu) w 100% nadaje się do powtórnego przetworzenia zarówno w fazie procesu produkcyjnego i obróbki oraz użytkowania. Wszelkiego rodzaju skrawki i odpady powstałe przy produkcji są powtórnie wykorzystywane.Styropian jest chemicznie neutralny, nierozpuszczalny w wodzie i nie wydzielający w niej żadnych substancji. Podczas pożaru styropian może wydzielać gazy i pary. Jednak ich toksyczność jest o wiele mniej szkodliwa niż w przypadku większości materiałów naturalnych (drewno i korek).

ikonka Styropian odznacza się bardzo dużą żywotnością. Badania prowadzone od ponad 40-tu lat potwierdzają, że styropian nie starzeje się. Prawidłowo użyty zachowuje wszystkie swoje właściwości przez czas nieograniczony. W okresie eksploatacji styropian nie gnije, nie butwieje i nie ulatnia się. Prawidłowo ułożony nie zmienia swoich kształtów - odznacza się wysoką stabilnością wymiarów. Tym samym nie powoduje powstawania mostków termicznych. Jako materiał nie wchłaniający wody utrzymuje niezmienne swoje podstawowe właściwości termoizolacyjne. Styropian produkowany zgodnie z normą nie zapala się od iskry lub papierosa. Pod wpływem płomienia zaczyna się topić i zwęglać jednak z bardzo małą prędkością. Po odjęciu płomienia przestaje się palić i ponownie sam się nie zapali. Badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że mur docieplony styropianem podczas pożaru, zachowuje się tak samo jak mur nie docieplony.Wytwórnia Styropianu Henryk Piotrowski
ul. Chmielniki 21, 86-100 Świecie
tel. 52 331 62 48 fax 52 330 00 30